Mieszkańcy

Haynau, Gajewicko, Chojnów.

Portret kobiet z Haynau wykonany w 1863 roku, podpisany Thereze Launchert, o ile dobrze odczytuje. Studio C. Haerttwig Phot. in Haynau. #chojnow #dolnyslask

Szkoła żeńska w Haynau, obecnie jest to biblioteka publiczna pl. Zamkowy. Oryginalny napis z tyłu fotografii: „Klasa szkolna w Chojnowie. Trzecia klasa damska. W tylnym rzędzie, czwarta od lewej Anna Völke, ok. 1886r.”

Haynau dziewczęta około 1886 -1888

Carte de visite z chojnowskiego Atelier Hugo Haerttwiga, przedstawiona na nim młoda kobieta, ubrana jest w tradycyjny ludowy strój. 1890

Carte de visite z chojnowskiego Atelier Hugo Haerttwiga, przedstawiona na nim młoda kobieta, ubrana jest w tradycyjny ludowy strój. 1890

Photograph Hugo Haerttwig Haynau i. Schl. - Kotzenau - Primkenau

Photograph: Hugo Haerttwig Haynau i. Schl. – Kotzenau – Primkenau

Haynau stowarzyżenie jeżdzieckie 1900

Portret zbiorowy członków stowarzyszenia, również jeźdźców, w kostiumach historycznych, w tle wolno stojący budynek z tarasem. Fot.Hugo Haerttwig / Haynau i/ Schles. 1900.

Wnętrze chojnowskiego mieszkania... 1902

Wnętrze chojnowskiego mieszkania… 1902

Gdzieś w Chojnowie w 1903 roku. Evangelickie towarzystwo sportowe

Gdzieś w Chojnowie w 1903 roku. Ewangelickie towarzystwo sportowe.

Chojnów - atelier Victoria przy Parkstrasse 246A. foto.Jurgen

Chojnów – atelier Victoria przy Parkstrasse 246A. foto.F.Junger 1903

Parada wojskowa ulicą Dąbrowskiego 1905 rok.

Świąteczny festyn na Rynku w Chojnowie w 1910 roku

Świąteczny festyn na Rynku w Chojnowie w 1910 roku

#chojnow #dolnyslask #prawojazdy

Niezwykła ciekawostka. Prawo jazdy (Führerschein) pani Margarete Roske, mieszkanki Chojnowa. Dokument wydany w Legnicy w 1912 roku!

Gruppenbild Stempel Haynau 1912

Gruppenbild Stempel Haynau 1912 Zdjęcie grupowe mieszkańców Haynau wykorzystane jako widokówka i nadane z poczty w Haynau w 1912 roku.

Zapewne kiedyś ta altana była miejscem znanym wszystkim mieszkańcom, w tej altanie jak widać zbierali się mieszkańcy różnych warstw społecznych, widzę znanego mi już furmana i dorożkarza z innych fotografii z tamtego okresu, przedstawiciele różnych wyznań widzę, że jest tu chyba biskup, miejscowy rabin, pastor ewangelicki, przedstawiciele wojska, po lewej w strojach ludowych/tradycyjnych przedstawiciele jakiejś grupy etnicznej. Zdjęcie tej altany już kiedyś publikowałem, na dole umieszczę po postem. Zdjęcie wykonano w Haynau w 1917 roku. Proszę wybaczyć dość dowolną interpretację tej fotografii.

Dwa zdjęcia, w zasadzie pocztówki. Na zdjęciach jak widać kobieta, Beta Walter możliwe że jakaś lokalna modelka. Jedno zdjęcie wykonane w parku miejskim w 1913, drugie w studio fotograficznym w 1912, oba nadane z Haynau, jedno do Breslau, drugie do Leipzig do tego samego mężczyzny Karl Walter.

pielęgniarka chojnów

Zdjęcie archiwalne „młoda pielęgniarka” wykonane w pracowni fotograficznej Hugo Sperr na Wilhelmsplazt 2 vis-a-vis d.Kriegerdenkm. Haynau Vintage PHOTO – Young Nurse – Krankenschwester

Kolejowa 28 (Carl Mies Bürstenmachermstr) 1914 rok. Po 1945 był tam zakład repasacji ✂️ pończoch, prowadziła go Pani Krystyna Więckowska. 👩‍🔧 Pani Krystyna również wróżyła z kart.

Żołnierz Pułku piechoty Fusiliera Steinmetza (Prusy Zachodnie) nr 37, 2 batalion zastępczy w Haynau Schl. w charakterystycznym hełmie ochronnym (niem. Pickelhaube) – skórzany niemiecki hełm zakończony charakterystycznym szpikulcem. Fotografia przed i po koloryzacji cyfrowej. Soldat, Foto Postkarte Stempel Haynau Schlesien, S.B. 1. Ersatz Bataillon Füsilier Regiment 37, Pickelhaube, 1915 Jahr.

Haynau Feldpost 11.4.16 Militaria carte photo

Haynau Feldpost 1916 Militaria carte photo

Haynau in Schlesien Foto I.Weltkrieg Soldaten des Ers.Batl.37 von 1916

Foto I.Weltkrieg Soldaten des Ers.Batl.37 von 1916

Foto 1915 Feldgrau Preußen Füsilier Rgt. 37 Schlesien Haynau Poland

Foto 1915 Feldgrau Preußen Füsilier Rgt. 37 Schlesien Haynau Poland Zdjęcie wykonano na obecnej ulicy Kraszewskiego na tle budynku należącego do gazowni.

Na zdjęciu żołnierze wojskowej poczty (Feldpost) Pruska Poczta. Zdjęcie wykonano na strzelnicy, dziś już nie istnieje, było to sporej wielkość rów za Miejskim Domem Kultury kiedyś Dom Strzelecki, który podczas inwestycji miejskich, obiektów sportowych został zasypany. 1915

Carte photo Militaria – Guerre 1914-1918 – HAYNAU ( Chojnów Pologne ) groupe de militaires

Mittelstandsbank Liegnitz Haynau

Festyn w rynku, w tle po lewej filia Mittelstandsbank Liegnitz

Zdjęcie sympatycznego śląskiego kupca okolic Haynau (dziś: Chojnów) na Dolnym Śląsku. Ma na sobie kiepkę z towarami na plecach. Zdjęcie wykonał John, Paul W w 1925 roku na rzeką Skorą.

1926 , Rynek w Chojnowie

1926 , Rynek w Chojnowie

Widokówka Haynau

Widokówka Haynau, targ, festy, festiwal piosenki.

Lata 1930-1940 , Pomnik, fontanna

Plac dworcowy, pomnik 1930.

Haynau Chojnow Festzug zum Turnfest

Chojnów,korowód i festiwal gimnastyczny.

Haynau Schlesien Ring Markt

Haynau Schlesien Ring Markt

Haynau Ring 1935. Obecnie Rynek kamienice nr 31 i nr 32. Handel, stragany przed sklepami.

Dawny Haynau, 1936 rok, Szkoła Biznesu (Wilhelmstr.) obecnie ulica Witosa 1 Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

Kominiarze z Chojnowa. Grupa stoi na ul. Kilińskiego przy domu nr 15. 1939

Chojnów, ul.Kilińskiego 15 – 1939. Kominiarze.

Doppelhochzeit SX Soldaten Andenken Foto in Haynau Schlesien

Podwójny ślub członków SA, pamiątkowe zdjęcie z Haynau. Rok ani miejsce nieznane. Doppelhochzeit Soldaten Andenken Foto in Haynau Schlesien

Orkiestra miejska Haynau, dyrektor muzyczny Oswald Masur.

Orkiestra miejska Haynau, dyrektor muzyczny Oswald Masur.

Zima 1941 roku, Chojnowski Rynek, żołnierze Wehrmacht, ostatnia ciężarówka 🚛 konwoju jest z Wehrkreis III (okręg) w Berlinie, która była kwaterą XVI zmotoryzowanego korpusu, a przedostatnia to Wehrkreis V Stuttgart. Nie ostała się praktycznie lewa pierzeja poza ostatnią kamienicą 🏨

Żołnierze Wehrmacht zmotoryzowanej kampanii sanitarnej Sanitärdienst podczas załadunku (rozładunku) pojazdów w Haynau na rampie towarowej kolei. Zdjęcie wykonane w okresie 1940 -1945. Służba sanitarna wchodziła w skład Dywizji piechoty III Rzeszy (2 kompanie sanitarne, w tym jedna zmotoryzowana, zmotoryzowany szpital polowy, 2 plutony karetek) Zdjęcia wykonano w Haynau na rampie koło ulicy Zielonej, mniej więcej na przeciw byłego tartaku. Na zdjęciu po lewej stronie widać byłą już Sp3, wówczas był to budynek administracji zakładu wytwórni rękawiczek Wirbla.

Żołnierze Wehrmachtu zmotoryzowanej kampanii sanitarnej Sanitärdienst podczas załadunku (rozładunku) pojazdów w Haynau na rampie towarowej kolei. Zdjęcie wykonane w okresie 1940 -1945. Służba sanitarna wchodziła w skład Dywizji piechoty III Rzeszy (2 kompanie sanitarne, w tym jedna zmotoryzowana, zmotoryzowany szpital polowy, 2 plutony karetek) Zdjęcia wykonano w Haynau na rampie koło ulicy Zielonej, mniej więcej na przeciw byłego tartaku. Zdjęcie bardzo ciekawe, do tej pory nie spotkałem zdjęć z okresu IIWŚ z żołnierzami Wehrmachtu w Haynau.

Haynau Ring 1942

Haynau Ring DROGENHAUS CIGARREN-VERSANDHAUS Geschäft Paul ULBRICH

Fotografia z okresu IIWŚ, 1943 rok – Haynau – pochodzi z albumu rodziny Flemming, pierwszy z lewej Paul 1886 – 1945, trzeci jego o rok młodszy brat Karl 1887 – 1963, chłopiec nieznany. Zdjęcie przed garażem na ulicy Wierzbowej (niem.Weidenstrasse) dziś ul.Szpitalna, samochód to Mercedes-Benz W143 produkowany od 1937 do 1941 roku.

chojnow

W wyniku operacji zaczepnej 1 Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej doszło do zdobycia Chojnowa 10 lutego 1945 r. Dowódcą 1 Frontu Ukraińskiego był marszałek Koniew. Na zdjęciu Armia Czerwona wraz Polskimi mieszkańcami których zameldowanych w Niemieckim Haynau było 94 osoby , ulica Tadeusza Rejtana 2 (dawniej Wincentego Pstrowskiego, przed 1945 ulica Stanisława Hozjusza)

Staw miejski w Chojnowie „Łabędzi” 1945

#chojnow #dolnyslask — w: Chojnów

Wyjątkowo fotografia kurs krawiecki – „Kroju i szycia” odbywał się w lokalu Praktyczna Pani na ul.Legnickiej 15, Kamienica Graffa, obecnie w tym miejscu jest sklep Lewiatan. Zdjęcie wykonano w 1946 roku, łatwo policzyć więc ewentualny wiek kobiet.

Członkowie rady i zarządu Banku Spółdzielczego w Chojnowie – 1947 rok

Członkowie rady i zarządu Banku Spółdzielczego w Chojnowie – 1947 rok

browoskiego bank chojnów haynau

Chojnów ul.Dąbrowskiego 22, w 1947 siedziba banku Banku Spółdzielczego.

Pochód 1 majowy w Chojnowie, rok 1947, ul.Niemcewicza.

Pochód 1 majowy w Chojnowie, rok 1947, ul.Niemcewicza.

Gajewicko, rok 1946, ul.Piotra Skargi.W tle ruiny, dziś w tym miejscu stoją dwa bloki Dom chłopa i Nauczyciela z filią PKO.

Gajewicko, rok 1946, ul.Piotra Skargi.

Chojnów Haynau

Chojnów rok 1948, absolwenci LO im.Kopernika, jak widać Harcerze.

legnicka kolejowa rok 48

Chojnów ul.Legnicka rok 1948.

chojnów ogólniak

Uczniowie LO im.Kopernika przed szkołą rok 1950.

Drużyna Włókniarz Chojnów występująca w sezonie 1952/53 wiosna-jesień w Klasie A11, wywalczyła z drugiego miejsca awans do III Ligi-wrocławsko-opolskiej. Wspaniała pamiątka i gratka dla kibiców.

Uczennice liceum ogólnokształcącego w Chojnowie razem z nauczycielkami, dziewczęta w jednolitych granatowych fartuchach, białe kołnierzyki. Zdjęcie wykonane w okresie 1950 – 1955. W tle po lewej stronie widać ruiny kamienic przy obecnej ul.P.Skargi i wieżę kościoła św.Mikołaja.

szkola nr 1 nauczycielki

Nauczycielki na podwórzu Szkoły Podstawowe nr1 j imienia II Armii Wojska Polskiego, pl. Władysława Reymonta 1958 rok.

Pogotowie Ochotniczej Straży Pożarnej miasto Chojnów. Kurs pożarnictwa 1959 rok.

1961 jan kośnik chojnow

1 Maja 1961 roku. Defilada z okazji Święta Pracy w Rynku w Chojnowie. Jan Kościk na swoim pierwszym motorze.

Salon fryzjerski w Chojnowie, dawni fryzjerzy, ul.Kolejowa 7, dziś również znajduje się tam salon fryzjerski. Orginalna fotografia jest czarno biała, dla porównania, druga koloryzowana cyfrowo. Zdjęcia wykonano w latach 1960-1965.

Chojnów rok 1966, w tle remontowany obecny Rossmann i Dom Schrama, kiedyś Sparkasse i Schmids Hotel

Chojnów rok 1966, w tle remontowany obecny Rossmann i Dom Schrama, kiedyś Sparkasse i Schmids Hotel

historia chojnowianki

KS Garbarnia Chojnów 1962 rok

ośrodek zdrowia 1966 Tadeusz Kraiński mieszkaniec Białej

Przychodnia rejonowa w Chojnowie rok 1966, na zdjęciu Tadeusz Kraiński mieszkaniec pobliskiej wsi Biała wraz z personelem.

Chojnów dawniej i dziś jest w mieście · Chojnów zimą, lata 1965/66 , ulica Komuny Paryskiej. #Chojnów #dolnyslask

Chojnów zimą, lata 1965/66 , ulica Komuny Paryskiej.

Harcerki z Chojnowskiego LO rocznik 58-64 stadion miejski.

widok z ul.Parkowej na Chojnowskie Zakłady Wyrobów Papierowych przy ul.Okrzei 1970

Autostopowicze w Chojnowie na obecnej Drodze Krajowej 94 (ul.Parkowa) zdjęcie wykonane w latach 60`-70` w tle widać kominy fabryki papieru „Dolpakart”

Chojnowski zespół muzyczny, big-beat „Kanibale” Zespół działał w Klubie,,Piwnica” w Domu Ludowym”obecnie MDK pod patronatem ZMS Papiernia. 1964 rok.

1968 chojnów stadion miejski

Stadion miejski Chojnowa, na płycie przed meczem KS Garbarnia i goście z NRD, rok 1968.

Plac Zamkowy w Chojnowie

Plac Dworcowy w Chojnowie, lata 1965 -1970.

Sport w PRL – Chojnów. Fotografia z początku lat 70` maraton kolarski pracowników zawodowych, start z Palcu 1 Maja. Jak widać na zamieszczonym zdjęciu nie ma jeszcze bloku popularnej „Centralne” a w tle widać jeszcze cały dach kamienicy przy ul.Juliana Ursyna Niemcewicza 4, który później uległ pożarowi.

Zdjęcie z 26 września 1971 roku, stadion miejski w Chojnowie, mecz 1/16 Pucharu Polski, MZKS Chojnowianka:Polonia Bytom. Chojnowianka mecz przegrała wynik 1:1, dogrywka 1:1, zdecydowały rzuty karne 3:4.

Dwa zdjęcia autorstwa Zdzisława Sokołowskiego. Rynek w Chojnowie , fontanna i abiturienci technikum rachunkowego.

Dwa zdjęcia autorstwa Zdzisława Sokołowskiego. Rynek w Chojnowie , fontanna i abiturienci technikum rachunkowego.

Podwórze przy ulicy Rejtana marzec, rok 1971

Podwórze przy ulicy Rejtana marzec, rok 1971

Rodzinny spacer w małym parku - rok 1972

Rodzinny spacer w małym parku – rok 1972

ul.Bohaterów Getta Warszawskiego - rok 1972

ul.Bohaterów Getta Warszawskiego – rok 1972

Czyn społeczny – w okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. Tutaj w Chojnowie pracują harcerze przy ulicy Kolejowej 1974 rok.

Prace porządkowe ul.Kolejowa Harcerki

Pochód pierwszomajowy ul.Małachowskiego - rok 1974 - 1975

Pochód pierwszomajowy ul.Małachowskiego – rok 1974 – 1975

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja, stadion miejski Chojnów 1975 rok.

#chojnow #haynau #dolnyslask — w: Chojnów

Czyn społeczny – w okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. Tutaj w Chojnowie pracuje młodzież szkół średnich ulica Legnicka 1976 rok.

Rynek - rok 1976 Chojnów

Rynek – rok 1976

1 12 1978 CHOJNÓW Stefania Kinach

SP1 pierwsza klasa, wychowawca Stefania Kinach, zdjęcie wykonano 1 grudnia 1978 roku.

Chojnowianie obchody 1 Maja na stadionie miejskim, pracownicy Dolzametu 1980 rok.

„Załoga Fabryki Maszyn Rolniczych w Chojnowie zrobi w tym roku 30 tys. grabi konnych, o 7 tys. więcej niż w 1981 r.” Fot. Władysław Orłowski, KAW, ze zbiorów Biblioteki pod Atlantami.

Plac dworcowy, fontanna, Chojnów lipiec 1984 rok.

Młoda para - Piotrowice - Samorządowa 1997 rok.

Młoda para ul Samorządowa 1997 rok

„Przekrój” 1988 rok Chojnów, ul.Rejtana

Pierwsza drużyna seniorów KS Chojnowianka przed meczem z Jantarem Słupsk, lipiec 1992 roku. Na zdjęciu, górny rząd od lewej: Jura, Zazulczak, Oleszkiewicz, Paluszczak, Ginda, Olejnik, Strama, Gałaszkiewicz, Zadora, Wojas, Serkies. Dolny rząd od lewej: Mizgier, Kamień, Butyński, Zieleń, Baszczak, Szymański, Wylęgły, Chojecki, Kazieczko, Wieleżew. #chojnow #chojnowianka #dolnyslask

Chojnów rok 1999, dzieci na skwerze przy rogu ulic Legnicka-Reja obserwują zaćmienie słońca.

Dodaj komentarz