Informacje

Ratusz

Ratusz w Chojnowie plac Zamkowy 2015

Chojnów (pol. hist. Hajnów, niem. Haynau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, nad rzeką Skorą na zachód od Legnicy. Największe według ludności, miasto powiatu legnickiego, oraz 27 według ludności województwa dolnośląskiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa legnickiego.Chojnów, Polska

Według danych z 31 marca 2011 r. miasto liczyło 14 367 mieszkańców.

herb Chojnowa

Herb miasta Chojnowa

Herb Chojnowa – to tarcza herbowa koloru niebieskiego. Na tarczy znajduje się wieża z trzema basztami koloru białego. Środkowa baszta ma dwa okna, a boczne jedno. Nad basztami znajduje się księżyc po prawej stronie i słońce po lewej. W bramie orzeł śląski na żółtym tle.

Pierwsza wzmianka o osadzie Haynow pochodzi z 1272 roku. Już w 1288 r. w dokumentach księcia legnickiego Henryka V Grubego określono ją jako civitas, czyli miasto. Pełne prawa miejskie Chojnów uzyskał w 1333 roku. Łączyło się to z wydzierżawieniem przez księcia Bolesława III dochodów z Chojnowa mieszkańcom Wrocławia, którzy w zamian udzielili księciu pożyczki. W tym samym czasie dobiegł końca przekształcanie osady w organizm miejski.

Lokacja miasta w trwały sposób ukształtowała istniejącą do dziś siatkę ulic. Centrum stanowił rynek, który powstał przez obudowanie domami rozszerzenia Wysokiej Drogi jeszcze w czasach przedlokacyjnych. W połowie XIV w. do Chojnowa zaczęli przybywać osadnicy niemieccy. W 1339 r. miasto otrzymało prawo cła.

Jak ciekawostka stare herby z przed 45 roku. Wappenmarken:u.a.Glogau,Goldberg,Goldentraum,Görlitz,Halbau,Grünberg,Haynau

Wappenmarken - Glogau,Goldberg,Goldentraum,Görlitz,Halbau,Grünberg,Haynau

Wappenmarken:u.a.Glogau,Goldberg,Goldentraum,Görlitz,Halbau,Grünberg,Haynau

 

Reklamy

One comment on “Informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s